בטיחות במעבדה

siteadmin 01/08/2021

שמירה על בטיחות במעבדה

כל מי שעובד במעבדה, מבין את החשיבות של שמירה על בטיחות במעבדה. עבודה במעבדה, בין אם שמדובר במעבדה ביולוגית או כימית המהווה חלק ממוסד חינוכי, אקדמאי, מוסדות רפואיים, בתי חולים או מפעלים בתעשיות השונות, הרי שבכל מעבדה כזו טמונים סיכונים שונים שיש להביא בחשבון.

ללא הקפדה יתרה על כללי ונהלי הבטיחות בעבודה במעבדה, הרי שאסון הינו עניין של זמן.

שמירה על בטיחות בשטח המעבדה, לאורך זמן, מחייבת ביקורת עניינית ומקצועית על ידי גורם חיצוני ואובייקטיבי שיאתר ויצביע על הליקויים השונים ויספק פתרונות ודרכים להתמודד עמם ולתקנם.

הפתרון האפקטיבי ואיכותי ביותר לשמירה על נושא הבטיחות המעבדה הינו קבלת ייעוץ וליווי מקצועיים על ידי יועצי בטיחות מנוסים.

"שחר הנדסת בטיחות" פועלת בתחום הבטיחות, חומרים מסוכנים, הדרכות בטיחות ומערכות ניהול בטיחות ואיכות סביבה.

בטיחות במעבדה

הכללים והדרכים לשמירה על בטיחות במעבדה

יועצי בטיחות מכירים היטב את תקנות הבטיחות העבודה במעבדות השונות ואת דרישות החוק.

הפיקוח והבקרה החיצוניים נועדו למזער סיכונים וזאת באמצעות הטמעת נהלים שיובילו להעלאת רמת הבטיחות לשמירה על שלומם ובריאותם של העובדים ועל פעילות שוטפת תקינה ורציפה ללא תקלות ועיכובים.

על מנת לשמור בצורה מיטבית על בטיחות בשטח המעבדה ולצמצם ככל הניתן סיכונים, הרי שישנם כמה תנאים שחייבים להתקיים:

 • החומרים המסוכנים במעבדה חייבים להיות מאוחסנים בכמויות קטנות ככל הניתן ובתנאים הנדרשים.
 • הסתמכות על שכל ישר בכל מקרה וזאת משום שהגורם האנושי הינו מכריע. מנהל או עובד המזהים פעולה לא תקינה או בעיה מסוימת, חייבים להעיר את תשומת הלב וליידע אחד של השני במהירות האפשרית וזאת על מנת למנוע אסון. גם במצב של שגרה, הרי שיש לחשוב ולנתח את הסיכונים הקיימים, האפשריים ואלה העלולים להיווצר בעתיד.
 • ביצוע דרישות הבטיחות – לצד הפעילות והשירותים שמספקים יועצי בטיחות חיצוניים והפיקוח המקצועי, ללא יישום של נהלי ודרישות הבטיחות מצד האחראים והעובדים, הרי שהסיכוי למפגע לא יקטן.

בטיחות במעבדה – ייעוץ מקצועי בתחום הבטיחות במקומות עבודה

שחר הנדסת בטיחות הינה חברה מובילה המעניקה מגוון רחב של שירותים ופתרונות מקצועיים בתחום הבטיחות בעבודה בהם: שירותי

ממונה בטיחות למפעלים, יועצי בטיחות במעבדה, ייעוץ לטיפול נכון בחומרים מסוכנים, הדרכות בטיחות, בטיחות באש, הטמעת נהלי ומערכות בטיחות ועוד.

אנו עומדים לשירותכם בזמינות מלאה בכל שאלה, פנייה והזמנה ונשמח לשתף פעולה.

בטיחות במעבדה כימית

בטיחות במעבדה כימית

אם מעולם לא עבדתם במעבדה אולי הנושא לא מספיק מוחשי לכם, אבל כל מי שעבד אי פעם במעבדה מבין היטב את חשיבות הנושא. בטיחות במעבדה היא אספקט חשוב מאוד שאם לא מקפידים עליו כל המחקר והפיתוח המבוצעים במעבדה עלולים לרדת לטמיון. וכמובן שמעבר לתוצרי העבודה עצמם יש את אספקט בטיחות העובדים וחייהם, ובטיחות הסביבה. במעבדה מטבע הדברים נעשה לעתים שימוש בחומרים לא שגרתיים, נערכים ניסויים שכוללים תרכובות של חומרים וישנה אי וודאות לגבי תוצאות המחקר, מעצם תפקידה של המעבדה בחיינו. ולכן יש לתת את הדעת ולהקפיד הקפדה יתרה על נושא הבטיחות במעבדות. ריכזנו לפניכם כל מה שחשוב לדעת בנושא.

שמירה מיטבית על בטיחות במעבדה

ישנם כמה אלמנטים חשובים ביותר שמהווים את הבסיס להקפדה על בטיחות באיזור המעבדה. מדובר על אחסון, היגיון, ודרישות. כאשר מדובר על אחסון הכוונה היא שחומרים במעבדה חייבים להימצא בה בכמות הדרושה ולא מעבר לכך. יש לאחסן את החומרים בצורה מיטבית לאחר השימוש בהם וכמובן בתנאים הנדרשים מבחינת טמפרטורה למשל ותנאים נוספים.

כאשר מדברים על היגיון ושכל ישר הכוונה היא שכל מי שנוכח במעבדה, וכמובן שמי שמנהל אותה, חייבים להיות ערניים אחד כלפי השני. במידה וחבר מעבדה מסוים מזהה פעילות חריגה או לא בטיחותית של חברו למעבדה יש להפנות את תשומת הלב לכך באופן מידי ולפעול בהתאם לסיטואציה.

וכאשר מדובר על דרישות, כאן הכוונה ליישום של דרישות בטיחות. למעבדה יש את ליבת הפעילות שלה, ולצד ליבת הפעילות השוטפת חובה לאורך כל הדרך ליישם את נהלי ודרישות הבטיחות, ולבצע מעקב ובקרה שהדברים אכן מיושמים.

ריענון נהלים במעבדה

חשוב אחת לתקופה לרענן את נהלי הבטיחות ולבדוק אותם, האם למשל נדרש להוסיף נוהל או לחדד נוהל אחר.

על מנת להבטיח כי המעבדה שלכם פועלת בצורה תקינה ובטיחותית יש לפנות את חברה אשר מתמחה בהנדסת בטיחות, הדרכות עובדים על חומרים מסוכנים ועוד. תקבלו את כל הייעוץ והליווי שאתם צריכים, הדרכות בטיחות למעבדה שלכם, ובניית תוכנית בטיחות שנתית.

מעוניין להצטרף לשירות?
  פוסטים אחרונים

  לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

   קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support