מרחקי הפרדה

siteadmin 25/12/2017

בחודש יולי 2011 פרסם המשרד להגנת הסביבה מדיניות חדשה. מדיניות זו נקראת 'מדיניות ההפרדה'.

מדיניות ההפרדה באה במטרה בכדי להרחיק גורמי סיכון קיימים או מתוכננים, ממקומות ציבוריים.

גורמי סיכון, בנוגע למדיניות זו הם כל ייעוד, שימוש הקיימים או מתוכננים המאפשרים את קיומו של תהליך מסוכן. תהליך מסוכן מיוחס במדיניות ככל עיסוק בחומר מסוכן. כלומר, המדיניות עוסקת בקביעת מרחקי הפרדה בהליכי תכנון ובמצב קיים בין האוכלוסייה לחומרים מסוכנים.

מה דורשת המדיניות

המדיניות דורשת את קיומה של רצועת ביטחון בין חומרים מסוכנים למקומות ציבוריים. המדיניות מתווה את הדרך בה יש לקבוע את גודל הרצועה תוך התייחסות להבחנה בין מצב קיים למצב תכנון. קביעת המרחק הדרוש נעשה על ידי הערכת סיכונים (בחינת של תרחישים אפשריים).

למדיניות ההפרדה קיימים שלושה נספחים:

נספח א'( תכנון בלבד)– רשימת חומרים עבורם יש לשמור על מרחק של 50 מטר כאשר ישנו שימוש או אחסון בכמות העולה על 100 ק"ג. לחומרים ברשימה זו המקיימים תנאי זה אין צורך בביצוע תרחיש ייחוס כלל אלא לשמור על המרחק שנקבע.

נספח ב'(בתכנון ובמצב קיים)– רשימת חומרים לפי כמות וריכוז מינימאלית עבורם יש לשמור מרחק לפי תרחיש ייחוס כאשר המרחק המינימאלי (גם אם התרחיש קובע פחות) יהיה 100 מטרים עבור חומרים רעילים ו-50 מטרים עבור חומרים דליקים.

נספח ג'( בתכנון ובמצב קיים)- 

1. רשימת מרחקים גנריים שיש לשמור עבור חומרים מסוימים. השימוש במרחקים אלו נעשה כאשר אין מפרט מדויק של התהליך והסיכונים, ושימוש בהם נעשה על אחריותו הבלעדית של היזם. דוגמת מצב לשימוש במרחקים אלו: תכנון כדאיות הקמת תהליך.

2. קביעת מרחק הפרדה לפי מקור הסיכון בהם סוג הפעילות או מאפייני הסיכון אינם מאפשרים חישוב מרחק הפרדה באמצעות ניתוח תרחיש ייחוס. מקורות סיכון אילו הם:

⦁ תחנת מעבר לפסולת מסוכנת- מרחק ההפרדה הינו 300 מטר.

⦁ עסק לייצור או אחסון חומרי הדברה-קביעת מרחק הפרדה לפי מאפייני הטבלה המופיעה במדיניות.

תרחישי ייחוס

תרחישי הייחוס הוא כלי באמצעותו נקבע מרחק ההפרדה. המצבים בהם נדרש תרחיש ייחוס הם כאשר ישנו שימוש בחומרים המופיעים בנספח ב' של המדיניות. תרחישי הייחוס נעשים באמצעות תוכנת ALOHA. יש לשים לב כי למרות שהמרחק הנדרש נקבע מנקודת הסיכון למקום ציבורי, בפועל הוא יימדד מגדר המגרש בו נמצא מקור הסיכון.

הקטנת מרחק ההפרדה

המדיניות מאפשרת להקטין את מרחק ההפרדה הנדרש באמצעים פאסיביים. אמצעים פאסיביים הינם אמצעים שאינם דורשים התערבותו של אדם או של אנרגיה נוספת, כגון: כליאת מחמצנים חזקים או בעלי פוטנציאל לפיצוץ בבונקרים. בכל מקרה בו נעשה שינוי להקטנת המרחק, יש לאשר את המרחק החדש במשרד להגנת הסביבה.

שחר הנדסת בטיחות, תעזור לכם במקרה הצורך שלכם בדיווח, ותלווה אתכם בכל שלבי התהליך

⦁ להבין את ההשלכות של דרישת קיום המדיניות בארגון שלכם.

⦁ מיפוי החומרים המסוכנים בארגון כדי להכין את תרחישי הייחוס הנדרשים מכם, ואם בכלל נדרשים מכם.

⦁ לקבוע את מרחקי ההפרדה אשר נדרשים מכם.

⦁ לחפש פתרונות להקטנת גורם הסיכון.

⦁ הכנת מסמך מרחקי הפרדה והגשתו למשרד להגנת הסביבה.

איכות הסביבה

מעוניין להצטרף לשירות?
    פוסטים אחרונים

    לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

      קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני
      Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support