סקר סיכונים

siteadmin 26/02/2018

כל מפעל/ ארגון בכל תחומי התעשייה פועל תחת הרכב גדול ומגוון של סיכונים בעבודה. סיכונים אלו משפיעים בזמן אמת או העלולים להשפיע בעתיד על פעילותו התפעולית ו/או על תוצאותיו העסקיות.

האם הארגון מודע לכל הסיכונים הקיימים בפעילותו? 

האם ישנם סיכונים שלא זוהו וקיים בהם פוטנציאל להיווצרות אירוע בטיחות?

האם קיימת שיטה לזיהוי ובקרה של סיכונים הקיימים בתהליכי העבודה במפעל/ ארגון?

על שאלות כאלו ואחרות בא לענות סקר סיכונים.

זיהוי גורמי סיכון, הערכת סיכונים ובקרת סיכונים

קיימות מספר פלטפורמות (סקר מטריצה, JSA, TASK ANALYSIS ועוד) לביצוע הערכת סיכונים כאשר התהליך העיקרי בכל אחת מהשיטות מורכב משלושה שלבים:

1. זיהוי גורמי סיכון– שלב האיתור של הגורמים המהווים פוטנציאל לפגיעה בעובדים או ציוד.

2. הערכת סיכונים– שלב הערכה של רמת הסיכון המורכב משילוב של הסתברות לאירוע וחומרת הנזק הצפוי.

3. בקרת סיכונים– שלב הפעולות שמבוצעות ע"י המפעל להקטנת הסיכון לפגיעה בעובדים או בציוד.

תוצר העבודה הינו רשימת סיכונים הקיימים בארגון וממוינים על פי סדרי עדיפות לטיפול בהם על ידי הארגון. רשימה זו תהווה כלי מידע ועבודה לארגון לשם צמצום הסיכונים הקיימים.

סקר ניהול סיכונים

יתרונות ביצוע תהליכים של זיהוי גורמי סיכון והערכתם

⦁ הפחתת רמת הסיכון בארגון ע"י הקטנת ההסתברות להתרחשות אירוע

⦁ בטיחות או צמצום החומרה.

⦁ צמצום תופעת התאונות בעבודה והפגיעה בבריאות של עובדים.

⦁ מניעת נזקים והפרעות לפעילות שוטפת וליצור.

⦁ שיפור אקלים ארגוני ויחסי עבודה.

באמצעות מגוון רחב של שיטות לביצוע סקרי סיכונים שחר הנדסת בטיחות תבצע זיהוי, הערכה ובקרה של סיכוני הבטיחות הקיימים בארגון בהתאם לחוקים והתקנות במדינת ישראל ותעניק לארגון:

⦁ סקירה מקיפה של סיכוני הבטיחות הקיימים בארגון.

⦁ דירוג הסיכונים על פי חומרה והסתברות.

⦁ המלצות לשיפור רמת הבטיחות של העובדים.

סקרי סיכונים

סקר לניהול סיכונים

בכדי שכל ארגון יוכל לתפקד בצורה המושכלת והבטוחה ביותר, עליו יהיה להיות מודע ומוכן לכל הסכנות אליהם הוא חשוף בכל היבט של פעילותו. על מנת לאתר את גורמי הסיכון הללו ולהתמודד עימם בצורה הנכונה, פנו אל חברת "שחר הנדסת בטיחות" אשר תבצע סקר לסיכונים בארגון שלכם. חברתנו שמה את נושא הבטיחות במקום הראשון ועל כן בכל פעילותה מקפידה על ההסברים הנחוצים בנוגע לסכנות ודרך מניעתן לצד ההתמודדות איתן במצבי חירום ומקרים חריגים שונים.

איך מבצעים סקר לסיכונים במקום העבודה?

על מנת לבצע סקר סיכונים, יהיה עליכם לפנות אל חברה מקצועי אשר עוסקת בתחום הבטיחות במקום העבודה. בעזרת ניסיונה והידע המקצועי שלה, תוכל החברה לבצע בעבורכם את איתור של הסכנות האורבות בארגון שלכם ולהתאים עבורם פתרונות ודרכי תפעול אשר בטוחות לעובדים. סקר הסיכונים כולל את שלושת השלבים הבאים:

 • זיהוי ואיתור של מפגעי בטיחות וסכנות עתידיות בסביבת העבודה.
 • צמצום למינימום של סיכונים עתידיים על ידי תכנון נכון של פעולות הארגון וסידור של סביבת העבודה.
 • יצירתה של תכנית ביצוע מפורטת. התכנית צריכה לכלול מעקב ופיקוח על יישום של מסקנות הסקר והנחיות העבודה הנובעות מהן.

חשוב להבין כי סקר הסיכונים נועד לאפשר לארגון שלכם להתנהל בצורה היעילה ובטוחה ביותר, כך שאף עובד או ציוד שלכם לא יעמוד בפני סכנה. זכרו כי מומלץ לפנות אל חברה אשר בעלת ניסיון בתחום זה, כך שתוכל להיעזר בניסיון שלה ולהתאים שיטות ואמצעים לשם בקרת סיכונים עתידית והתנהלות נכונה מולם.

נשארים מוגנים, בשגרה כמו בחירום

מקומות העבודה עשויים להציג בפני העובדים סיכונים שונים, על כן חשוב לוודא כי הארגון נוקט בכל הצעדים הנחוצים לשם שמירה על רמת הבטיחות הגבוהה ביותר. פנייה אל חברת "שחר הנדסת בטיחות" מבטיחה כי הארגון שלכם יזכה לייעוץ הבטיחות המתקדם והאיכותי ביותר בתחום. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברתנו כבר היום ולוודא כי הארגון שלכם שומר על בטיחות ברמה הנדרשת, הן בבחינת החוק והן מבחינת ההגנה על צוות העובדים שלכם.

מפעלים וארגונים רבים בכל תחומי התעשייה, פועלים כשתחתם מצויים שלל סיכונים אפשריים, אשר עלולים להשפיע בעתיד על תפקודו של הארגון או על תנובתו העסקית. סקר לסיכונים הוא חלק חשוב מתכנית הבטיחות והוא מהווה את הבסיס לביצוע התכנית. מטרתו לזהות ולהעריך את הסיכונים במבנה ספציפי. לדוגמא; תשתית חשמל, עבודה בגובה, עבודה עם חומרים מסוכנים, ועוד. בכל מבנה או מפעל חובה לבצע סקר סיכונים במטרה למזער את הסכנות הפוטנציאליות במקום ואת התממשותן חלילה.

ביצוע סקר סיכונים לבטיחות בעבודה

מטרתנו בביצוע סקר לניהול סיכונים היא קבלת תמונת בטיחות ברורה של הארגון. הדבר קריטי לדרג הניהולי, שכן רמת בטיחות משפיעה על התקציב, ועל הסיכוי שהסיכונים יהפכו בסופו של דבר למקרה בזמן אמת ויהוו סיכון ממשי לבני אדם ולחייהם. תהליך סקר הסיכונים מורכב מ-3 שלבים:

 • זיהוי גורמי הסיכון – זיהוי הסיכונים והמפגעים הפוטנציאליים, ע"י ניתוח המבנה ונקודות התורפה שלו.
 • הערכת סיכונים ודרכי התמודדות – במטרה להקטין את הסיכוי שהסיכון יהפוך לאירוע של ממש, ואף לבטלו אם ניתן. הכנת תכנית התמודדות מפורטת לכל סיכון אפשרי, שתכלול את שלבי הפעולה בכל אירוע, תדריכי עובדים ומינוי גורמים אחראיים, וכן התקנת מיגון.
 • בקרת סיכונים – רצוי להישאר תמיד בכוננות, ולפעול להקטנת הסיכון לפגיעה בעובדים או בציוד.

שומרים על שגרת עבודה תקינה

מקום העבודה שלנו עלול להתגלות כמסוכן, אם לא נשמור על שגרת עבודה בטיחותית. בכל מקום עלולים להמצא מפגעים פוטנציאליים שמהווים גורם מסכן לעובדים שלנו, ועלינו לעשות כל שביכלתנו כדי למנוע פגיעה ואבדן חיי אדם. חברת שחר הנדסת בטיחות היא המקצועית ביותר בתחומה; אנו נגיע עד למקום העבודה שלכם, ובשיתוף פעולה מלא נזהה את הגורמים המהווים סיכון, נעריך את הסיכונים ונכתוב תכנית פעולה, ולאחר שהתכניות ייכנסו לתוקף נדאג לביקורות תקופתיות לשמירת השגרה התקינה והידידותית.

סקר סיכונים- שחר הנדסה בטיחות

 

סקר סיכונים במפעל

בכל יום מתרחשות במקומות העבודה השונים ברחבי הארץ תאונות רבות. רובן לא מגיע לידיעת הציבור ולמרבה המזל הן מסתיימות ללא נפגעים בנפש או עם פציעות קלות בלבד. עם זאת, יש גם מקרים חמורים יותר שעלולים להוביל לנכות ואפילו למוות. חשוב להבין שתאונות עבודה אינן כוח עליון אלא תוצאה של חוסר מודעות מספקת לסכנות הקיימות והתנהלות לא זהירה. סקר סיכונים מסייע למנהלים בעסק או בארגון להבין מול מה הם מתמודדים ולמצוא פתרונות שיבטיחו את שלום העובדים שלהם. סקר שכזה תורם כמובן גם להעלאת המודעות של העובדים ובפרט כשהוא מבוצע על-ידי אנשי המקצוע המיומנים של שחר הנדסת בטיחות.

מה כולל סקר לסיכונים?

* ניתוח מקיף – של המבנה שבו פועל העסק או הארגון, של הציוד שבאמצעותו מבוצעות הפעילויות השונות, ושל אופן ביצוע העבודה.

* מיפוי מפורט – של נקודות התורפה ושל המפגעים האפשריים.

* תיעדוף – על-מנת למצוא מענה מתאים לכל אחד מהסיכונים נדרש גם תיעדוף. השלב הזה בסקר הסיכונים כולל הערכה של הסיכוי להתרחשות כל אירוע בעייתי ושל מידת הנזק אם אכן יתממש אותו תרחיש. שקלול שני הפרמטרים הנ"ל מסייע למנהלים בארגון ו/או לבעלים בעסק לדעת באילו מפגעים לטפל מיד ומה ניתן לדחות מעט (אבל כמובן לא להזניח!)

* המלצות לביצוע – תכנית שכוללת צעדים אופרטיביים ספציפיים למזעור רמת הסיכון וליצירת סביבת עבודה בטוחה.

* בקרה – מעקב צמוד אחרי יישום התוכנית ושדרוגה במידת הצורך.

מיפוי מדויק ומענה אפקטיבי לכל נקודת תורפה

סקר הסיכונים הוא כלי רב תועלת עבור כל מי שמבין עד כמה החובה לשמור על שלום העובדים מייצרת אחריות משמעותית. בנוסף לסקר, שמספק תמונת מצב מדויקת לגבי ההתנהלות השוטפת וכאמור גם המלצות לשיפור, מומלץ להקדיש תשומת לב גם לסוגיית ההיערכות למקרי חירום (שכידוע בישראל עלולים להתממש בסבירות גבוהה). שחר הנדסת בטיחות מבצעת את כל הפעולות הנ"ל במיומנות גבוהה ומתוך תחושת אחריות ומחויבות להבטחת תנאי עבודה נאותים לעובדים ושקט נפשי אמיתי למנהלים ולבעלים. השירות מתנהל מתוך דיאלוג מתמיד עם אנשי העסק או הארגון, ועל בסיס ניסיון רלוונטי מגוון.

מעוניין להצטרף לשירות?
  פוסטים אחרונים

  מידע נוסף בנושא

  תהליך סקר סיכונים

  ניהול סיכונים הינו תהליך העוסק בבניית תשתית המיועדת להעניק לארגון הגנה מפני סכנות וליקויים בטיחותיים שונים, כאשר אחד הכלים היעילים הוא עריכת סקר לניהול סיכונים. עריכת סקר סיכונים מאפשרת לבית העסק, המפעל או החברה לזהות את כל הסיכונים הקיימים בסביבת העבודה ובהתאם להם להגדיר את רמת הסיכון ואת הצעדים שיש לנקוט בהם על מנת להתמודד ולתקן אותם בצורה הטובה ביותר. תהליך של ניהול סיכונים משתנה בין ארגון לארגון וזאת בהתאם לאופי וסוג הפעילות שלו ליעדיו ולמטרותיו. למידע נוסף פנו אל שחר הנדסת בטיחות.

  החשיבות והיתרונות בעריכת סקר סיכונים

  סיכון בטיחותי במקום העבודה עלול להוביל לפגיעה בעובדים וכפועל יוצא גם בארגון עצמו מבחינת עיכוב הפעילות, ירידה בהיקפה ופגיעה ברווחיות. תאונות עבודה הנובעות מכלים וליקויים בטיחותיים עלולה להוביל לפגיעה קשה ולנזקים משמעותיים לרכוש החברה, לפגוע בבריאות העובדים ולגרום להם לנזקים גופניים ונפשיים. סקר לסיכונים מהווה כלי ומרכיב חשוב בתהליכי ניהול סיכונים בארגונים, חברות ומפעלים. הסקר מאפשר להנהלה לזהות סיכונים פוטנציאליים, להעריך בצורה מקצועית את משמעותם ואת הסבירות להתרחשותם ועל ידי כך למצוא את הדרכים והפתרונות הטובים והיעילים ביותר למנוע ולתקן אותם. ניהול סיכונים ועריכת סקר סיכונים הינם שירותים הניתנים על ידי חברות מקצועיות וחיצוניות המתמחות בתחום הבטיחות בעבודה. השקעה בנושא הבטיחות, מעידה על אחריות מצד המנהלים ותוביל לשיתוף פעולה מצד העובדים. נקיטה בצעדים הנכונים תבטיח צמצום החשיפה לסיכונים ואת הסיכוי להתרחשותן של תאונות עבודה. סקר ניהול סיכונים הינו כלי יעיל להגדרת אסטרטגיות אפקטיביות ומתאימות להתמודדות ולתיקון ליקויים וכשלים בטיחותיים על מנת לשמור על בריאות העובדים ועל פעילות שוטפת ותקינה של הארגון.

  שחר הנדסת בטיחות – פתרונות בטיחות והערכת סיכונים מידי מומחים

  שחר הנדסת בטיחות הינה חברה מובילה ודינמית המתמחה במתן שירותי ופתרונות בטיחות בהתאמה ספציפית לצרכי הארגון, המפעל או העסק שלכם. צוות המומחים שלנו עומד לשירותכם וישמח להעניק לכם שורה של שירותים מקצועיים שישדרגו את רמת הבטיחות והאיכות של תהליכי הניהול והייצור השונים בהם: שירותי ממונה בטיחות, בטיחות באש, עריכת סקרי סיכונים, בטיחות באש, התאמת והטמעת מערכות ואמצעי בטיחות, הדרכות בטיחות ועוד.

  לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

   קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני
   ×

   שיחת ווטסאפ

   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support