תיק מפעל

siteadmin 25/12/2022

בתעשייה קיים מגוון רחב של מפעלים המשתמשים בחומרים מסוכנים. לעיתים השימוש בחומרים מסוכנים עלול ליצור אירועי חירום כגון: דליפה של חומרים, שפך, שריפה או פיצוץ.

במהלך אירוע חומרים מסוכנים קיימים תנאים של חוסר מידע, לחץ בזמן, פאניקה, התמודדות עם גורמי חוץ וכו'.

הפתרון הוא יצירת נוהל חירום הכולל סדר פעולות אוטומטי שיאפשר פעולה מסודרת של כל המעורבים בטיפול באירוע.

מהו תיק מפעל

תיק מפעל יעיל מהווה מסגרת של נתונים ופעולות המאפשרת הערכת מצב מקדמית ותכנון מראש של האירועים היכולים להתרחש במפעל ואופן הטיפול בהם ומהווה פלטפורמה לשיתוף פעולה עם הרשויות באירועי חירום.

לתיק מפעל 3 יעדים : 

1. מניעה- זיהוי הסיכונים והקטנת ההסתברות להתרחשות אירוע.

2. טיפול באירוע – הפחתת הנזקים בנפש וברכוש למינימום האפשרי.

3. שיקום- החזרת המפעל לפעילות בזמן הקצר ביותר.

התיק מכיל בתוכו את הפרמטרים הבאים: נוהל הטיפול באירוע חירום, תיאור החומרים ומוקדי הסיכון, בעלי התפקידים וצוותי החירום במפעל, פירוט האמצעים לטיפול באירועי חירום, מפות המפעל ופרמטרים נוספים היכולים לעזור בטיפול באירוע חירום.

מי נדרש לתיק מפעל

תקנות רישוי עסקים (מפעלים מסוכנים) התשנ"ג 1993 קובעות כי "בעל מפעל מסוכן יכין ויחזיק תיק מפעל לטיפול במקרי תקלות ותקריות העלולות להתרחש אגב תפעול מפעלו והעלולות להוות סכנה לבני אדם ולסביבה (סעיף 4.(א) ). כלומר כל מפעל או ארגון המאחסן או משתמש בחומרים מסוכנים ומוגדר כמפעל מסוכן אמור להחזיק תיק מפעל.

שחר הנדסת בטיחות תעניק פתרון מקיף להכנת תיק המפעל הנדרש ע"י הרשויות ובהתאם לפורמט הקבוע בחוק הכולל:

⦁ הכנת סדר פעולות לטיפול באירוע חירום המתאים למפעל (נוהל חירום).

⦁ זיהוי מוקדי הסיכון וגורמי הסיכון במפעל, וביצוע הערכת סיכונים מתאימה.

⦁ פירוט מערך הגילוי וכיבוי האש, והאמצעים לטיפול באירוע אש.

⦁ תיאור מערך כוח האדם והצוותים הקיימים במפעל לטיפול באירועי חירום.

⦁ פירוט הציוד ואמצעי המיגון הקיימים במפעל לטיפול באירועי חירום.

⦁ פירוט אמצעי השינוע במפעל.

⦁ פירוט מערך האבטחה במפעל

 • מערך הקשר במפעל

 

מהו תיק מפעל

הכנת תיק למפעל  

הדרישה להכנתו של תיק מפעם מופיעה בתקנות רישוי לעסקים, היא קובעת כי כל ארגון אשר מחזיק בחומרים מסוכנים, יכין תיק מפעל אשר נועד לטפל בתקריות ותקלות שונות אשר עשויות להתרחש ולהוות סכנה לבני האדם ולסביבה. חברת "שחר הנדסת בטיחות" תשמח לעמוד לשירותכם ולסייע ביצירתו של תכנון מפרוט ומדויק אשר מתאר מצבי חירום שונים, לרבות דליפה של חומרים, שפך, שריפה או פיצוץ, ואת הדרך להתמודד עם סכנות אלו בצורה היעילה, מהירה ובטוחה מכל. זאת מתוך מטרה להעלים את הסכנות המידיות ולחזור לשגרה בטוחה בה ניתן לפעול ללא חשש.

תיק מפעל – מוכנים עם תכנית פעולה לשעת חירום

יצירתו של תיק מפעל חייבת להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים אשר לא זרים לתחום הבטיחות והחומרים השונים איתם אתם עובדים בארגון שלכם. זכרו כי חשוב לברר מי החברה אשר עומדת מולכם ואיזה שירות תוכל להעניק לכם. וודאו כי צוות החברה בעל ההכשרה הנחוצה בתחום, כך שיוכל לבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר ולהעניק לארגון שלכם את השירות האמין ביותר.

כך, בעזרת עבודה משותפת ניתן יהיה ליצור תיק מפעל אשר מכיר את כלל העובדים שלכם למצבי חירום וההתמודדות הנכונה עימם. כך גם בשעה שמתרחשת תאונה עם חומרים מסוכנים, חברי הארגון שלכם, יוכלו להיצמד לתכנית הפעולה המפורטת ולבלום את הסכנה, כך שלא תתרחש פגיעה בחיי אדם או בסביבה. השלב הבא של תכנית עבודה זו יכלול שיקום של כל מה שנפגע בעקבות מצב החירום שנוצר.

משמעותו של נוהל חירום

תיק המפעל נועד להכין את הארגון שלכם לכל צרה שלא תבוא. כך למעשה נהלי החירום יאפשרו לעובדים שלכם לתפקד בצורה הנכונה, גם בשעה שהלחץ בשיאו והפניקה לא מרפה. התיק יתאר תרחישים אפשריים ויפרט את גורמי הסיכון להם, דרך להימנע ממצבי חירום וסדר פעולות נחוצות בשעה שהתרחש מצב לא צפוי. פנו עוד היום לחברת "שחר הנדסת בטיחות" ותוכלו להיות מוכנים גם ללא צפוי.

תבנית לתיק מפעל

תבנית תיק מפעל

מקומות עבודה שמשתמשים בחומרים שעלולים להיות מסוכנים נדרשים באופן טבעי להתנהל באחריות רבה במיוחד. החובה נובעת, ראשית, מהדרישות של המשרד להגנת הסביבה כחלק מהתנאים לאישור בקשה לרישיון עסק. שנית, החובה עולה מתוך הבנה של הנזק העצום שעלול להיגרם אם לא תהיה הקפדה על נהלים מתאימים. אחד הצעדים שמרכיבים את היערכות החברה לקראת תרחישים מסוכנים הוא הכנת תיק מפעל – צעד שאם תבצעו אותו בעזרת המומחים של שחר הנדסת בטיחות מבטיח מוכנות מלאה.

מה כוללת תבנית תיק מפעל?

* חומרים ומוקדי סיכון – פירוט מלא של כל החומרים שבהם המפעל עושה שימוש, ומיפוי של מוקדי הסיכון האפשריים עקב הנוכחות של חומרים אלה.

* כוח אדם – פירוט מלא של בעלי התפקידים השונים הקשורים למצב חירום, וכן של צוותי החירום במקום.

* אמצעים – פירוט הציוד שבעזרתו אמורים בעלי התפקידים לבצע את הפעולות הנדרשות במצב חירום.

* ציוד מגן – מיפוי פריטי הציוד, המצבים שבהם יש להשתמש בכל פריט והמקום שבו הוא נמצא. כשהעובדים יודעים בדיוק איפה נמצא הציוד – בין אם מדובר בציוד מגן אישי ובין אם מדובר בפריטים שנועדו לטפל באירועי חירום – הם לא מבזבזים זמן יקר בעת הצורך. בהתאם המענה יהיה מהיר ואפקטיבי.

* נהלים שונים – אשר רלוונטיים למקרי חירום.

ניסיון מקצועי שמבטיח מוכנות מלאה

תיק מפעל איכותי הוא משאב יקר ערך לכל עסק או ארגון שנדרשים לעבוד עם חומרים מסוכנים. שחר הנדסת בטיחות בונה את תיק המפעל על בסיס ניסיון רחב היקף ומחויבות אמיתית למצוינות. בהתאם, התועלת כפולה ומכופלת ולמעשה משולשת: גם זיהוי של גורמי הסיכון והקטנת הסיכוי כי יתרחש אירוע הרסני, גם טיפול אפקטיבי בתרחישים שכן מתממשים ובדרך זו מזעור הפגיעה בגוף ובראש, וגם יכולת לחזור לשגרת פעילות מלאה במינימום זמן.

השירות שלנו זמין מאוד, אמין לחלוטין וניתן במחיר אטרקטיבי. דגש נוסף מבחינתנו הוא למידה מתמדת לטובת שיפור מתמשך והצעת ערך מרבי ללקוחותינו, בכל אחד מהשירותים שאנחנו מעניקים ובפרט הסיוע בבניית תיק המפעל החשוב. עם שחר הנדסת בטיחות אתם באמת מוכנים לכל אירוע – בתקווה שלא יהיה צורך להשתמש בתיק.

מעוניין להצטרף לשירות?
  פוסטים אחרונים

  מידע נוסף בנושא

  תיק מפעל – שחר הנדסת בטיחות

  מפעלים רבים הפזורים בכל רחבי הארץ מוגדרים כמפעלים מסוכנים וזאת משום שהם מאחסנים, מובילים ועושים שימוש בחומרים רעילים ומסוכנים בכמויות גדולות מהמותר, משום כך, תקנות רישוי עסקים קובעות כי עליהם נדרשים להחזיק בתיק מפעל המפרט את המידע החיוני והרלוונטי להתמודדות יעילה עם מצבי חירום בשטח של המפעל. לפרטים נוספים ומידע על נושא חשוב זה, פנו חברת שחר הנדסת בטיחות.

  מה כוללים תיקי מפעל?

  • תוכנית ותיאור המפעל
  • פירוט של מקרי, מצבי ואירועי החירום העלולים להתרחש בהתאם לאופיו של המפעל.
  • תוכנית לטיפול בחומרים מסוכנים
  • הטמעת מערכות גילוי עשן וכיבוי אש בשילוב אמצעים קיימים וחדשים המבטיחים טיפול יעיל ומהיר באירועי אש.
  • תיאור של מערך כוח האדם והצוותים הנושאים באחריות למתן מענה במצבי חירום.
  • רשימת ציוד, אמצעי מיגון ושינוע
  • פירוט של מערך האבטחה במפעל

  תיק מפעל – שירותי ייעוץ והדרכות בטיחות

  שירותי ייעוץ והדרכות בטיחות ניתנים על ידי חברות מקצועיות המתמחות בהתאמת והטמעת פתרונות ומערכות בטיחות למקומות עבודה. צוות החברה כולל מהנדסים בכירים וממוני בטיחות מנוסים ומקצועיים במגוון תחומים. חברת שחר הנדסת בטיחות תספק לכם מעטפת שירותי בטיחות איכותית הכוללת: ייעוץ לטיפול בחומרים מסוכנים, הדרכות בטיחות, בטיחות באש, עריכת סקרי סיכונים, היערכות לחירום הכוללת הכנת תיק מפעל, תרגול מענה למצבי חירום, הדרכות עבודה בגובה, תרגילי סימולציה ועוד וכל זאת באחריות, אמינות ויחס אישי.

  התאמת והטמעת פתרונות ומערכות בטיחות למפעלים, ארגונים ובתי עסק

  אמצעי ופתרונות הבטיחות מותאמים באופן אישי וספציפי לצרכי הלקוח ולמאפייני ואופי פעילות המפעל או החברה. השירותים נועדו לצמצם את הסיכוי להתרחשותן של תאונות עבודה ופגיעה בבריאותם ובשלומם של העובדים. מניעה של תאונות עבודה ופציעות, תחסוך למנהלי החברה הוצאות מיותרות ועיכובים בפעילות השוטפת וזאת תוך שיפור האקלים הארגוני, יחסי העבודה וחיסכון בעלויות. שחר הנדסת בטיחות מאמינה ומקפידה לשמור על קשר הדוק עם הלקוח המבוסס על הוגנות, אמינות והגינות וזאת באמצעות יצירת כימיה אישית ואמיתית עם הלקוח. שירותי החברה מסייעים ללקוח לשפר כל העת את רמת הבטיחות והאיכות בסביבת העבודה ובתהליכי הייצור השונים ומבטיחים עמידה בתקינה, התחיקה ובסטנדרטי הבטיחות והאיכות הגבוהים והמחירים ביותר בארץ ובעולם.

  לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

   קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני
   ×

   שיחת ווטסאפ

   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support